Haberi Paylaş!
RÖPORTAJ
08.10.2018

Oyuncu Deniz Sipahi ilk single'ı Özgürlüğüm Sensin'i anlattı

Bugüne kadar daha çok cover şarkılarla adından söz ettiren oyuncu Deniz Sipahi, müzik yolculuğunda kendi kanatlarıyla uçmaya hazır. 


Dürüye'nin Güğümleri, Kız Kaçıran, Bir Kadın Tanıdım, Beni Deli Etme ve Deniz Yıldızı gibi önemli dizilerde rol alan Deniz Sipahi şimdi de müzik dünyasına göz kırpıyor. Ian Ikon'un Discover Me şarkısını Duygu Merzifonluoğlu'nun sözleri ile Özgürlüğüm Senin adıyla yorumlayan ve DMC etiketiyle yayımlayan güzel oyuncu, sorularımızı yanıtladı.

En başa dönüp seni biraz tanıyalım mı?
20 Kasım 1984’te, İzmir’de dünyaya geldim ama Balıkesir’de büyüdüm. Hep bir ¨kabına sığamama¨ halim vardı. Yaşadığım yer bana yetmiyordu. Nihayet liseden sonra İstanbul maceram başladı.

Bilgisayar Öğretmenliği okumaktan oyunculuğa geçiş nasıl oldu?
Zaten hiçbir zaman “Ben bilgisayar öğretmeni olacağım” dememiştim. ¨Hayat beni o yönde ilerlemeye ikna etti¨ diyebilirim. Fena mı oldu? Hayır. Üniversiteye başlar başlamaz tiyatro ve müzikle ilgili aktivitelere başlamıştım bile. :) Hem okulun kendi bünyesinde, hem de dışardan, kendimi geliştirmeye devam ettim. Derken Mustafa Şevki Doğan bana bu fırsatı verdi ve kendimi ilk işim olan Kız Kaçıran dizisinde oyuncu olarak buldum.

Müzik oyunculuktan önce hayatında var mıydı?
Müzik hep vardı. Kendimi bildim bileli... Küçücüktüm yani, üç yaş civarında... Elimde saç spreyi şişesiyle şarkı söylerdim.

Birçok dizide rol aldın. Dizi oyunculuğu ile ilgili neler söylersin?
Oyunculuk, yapmaktan inanılmaz keyif aldığım bir iş. Hele bir de güzel bir hikayede güçlü ve zor bir karakteri canlandırıyorsam inanılmaz bir mutluluk benim için. En büyük handikapı, çalışma saatlerinin ve günlerinin belirsizliği... Teknik ekipten oyuncusuna, yönetmenine, çaycısına kadar herkes inanılmaz emek ve zaman harcıyor.
 


Ajda Pekkan’tan Burak Kut’a birçok isime vokalistlik yapmışsın; biraz deneyimlerini anlatır mısın?
Hepsi inanılmaz deneyimlerdi benim için. Hayatımın en heyecanlı anlarıydı. Burak Kut’la ilk defa binlerce insanın karşısına çıktım; o anki hislerimi anlatamam. Tir tir titriyordum... Ajda Pekkan’a ise hayranlığım herkes gibi çok eskilere dayanıyor. Bir arkadaşım vesilesiyle tanıştık. Hayatım boyunca işini bu kadar ciddiye alan az insan gördüm; mükemmel bir kadın.

Ian Ikon'un ülkemizde de çok sevilen Discover Me şarkısını yeniden yorumladın. Buna nasıl karar verdin?
Proje bana geldiğinde hazırdı aslında; Hakan Tunçbilek beni aradı ve şarkıdan bahsetti. Orijinal versiyonunu biliyordum zaten. Duygu Merzifonluoğlu da tekrar dile getirmiş şarkıyı resmen. Hakikaten dinlediğim an çok sevdim. Zaten bu işler böyle oluyor; enerji meselesi.

Şarkının klibi de çok güzel olmuş... Özgürlüğün sembolü bir araçla seyahat ederken özgürlüğünü bir erkeğe veren bir kadının yolculuğunu anlatıyorsun. Bu ikilemi seçme nedeni neydi?
Özgürlüğüm Senin şarkısının klibini Murat Joker çekti. Klipte Deniz'e oyuncu arkadaşı Bedirhan Soral eşlik etti. Bedirhan yine kendi gibi oyuncu Bensu Soral'ın ikiz kardeşidir. ¨Özgürlük¨ biriyle beraberken ¨özgürlüğümüz¨ haline geliyor aslında. Birini özümseyebildiğimizde, benimseyebildiğimizde her yerde özgürleşiyoruz; mekanın, havanın, insanların hiçbir önemi kalmıyor.
 Bir insan hem birinin sevgilisi olup hem de özgür olabilir mi?
Tabii ki olabilir. Özgürlük içimizde.

Senin için özgürlük ne anlama geliyor?
O an kendim veya bir başkası için istediğim her şeyi yapabilme lüksüm varsa özgürüm. Duygularımı, düşüncelerimi içimden geldiği gibi dile getirebiliyorsam ve yapmak istediğim şeyleri yapabilme gücüm varsa ben özgürüm.

Müzik yolculuğunda kimlerden ilham alıyor, son zamanlarda kimleri dinliyorsun?
Ben Türkiye’nin alternatif seslerini, alternatif müziğini çok seviyorum. Birsen Tezer, Evrencan Gündüz, Ceylan Ertem, Jehan Barbur, Adamlar ve dahası... Imany ve Sade yıllardır vazgeçilmezlerim. Şarkıyı söyleyen, hissettiğini bana hissettirebiliyorsa dinlerken içimde -tabiri caizse- bir şey akıyorsa tamamdır.

Müzikte varmak istediğin nokta ne?
Müzik benim için upuzun bir yolculuk. Belirlediğim bir varış noktam yok; ben dünyayı gezmek istiyorum.

Oyunculuk ve müzik bir arada mı ilerleyecek? Yoksa yalnızca müzik mi yapmak istiyorsun?
Uygun şartlar oluştuğunda ikisini de yapmak isterim tabii ki.