Haberi Paylaş!
MÜZİK
03.07.2019

Ed Sheeran'dan bol konuklu yeni albüm: No. 6 Collaborations Project

Sadece üç albümle 150 milyonluk satışa ulaşan ve pop müzik piyasasının zirvesine oturan Ed Sheeran, yeni albümü No. 6 Collaborations Project'i 12 Temmuz'da çıkarıyor. 


Ed Sheeran, pop müzik piyasasının zirvesine baktığımızda görebildiğimiz birkaç isimden biridir. 2004 yılından beri aktif müzik yaşantısına devam eden Sheeran, şahsi solo kariyerinden önce dünyanın en ünlü isimlerine verdiği bestelerle ses getirmiş bir isimdi. One Direction’dan Taylor Swift’e, aklınıza gelen hemen her pop yıldızı mutlaka bir Ed Sheeran şarkısı söylemiştir. Bugüne dek Brit Awards’dan Grammy’e kadar kazanmadık ödül bırakmayan Ed Sheeran’ın kısacık kariyerine rağmen kazandığı başarının emsali yok. Sadece sekiz sene içinde yayımladığı üç albüm, dünya çapında 150 milyon sattı. Albümleri İngiltere müzik listeleri tarihinde kırmadık rekor bırakmadı. The Bastard Executioner ve Game of Thrones gibi projelerde oyunculuk bile yapan Ed Sheeran’ın yeni albüm haberi tüm dünyayı bir kez daha sallamaya yetti.
 
Sheeran, geçtiğimiz ay hiç beklenmedik bir şekilde Justin Bieber’la düet yaptığı “I Don’t Care” adlı şarkıyı piyasaya sessiz sedasız çıkardı. Spotify’da ilk gün global dinleme sonuçlarında yaklaşık 11 milyon kez dinlenen şarkı, benzersiz bir infial yarattı ve bu şarkıya kadar rekoru elinde bulunduran Mariah Carrey şarkısı “All I Want for Christmas is You”yu da tahtından indirdi. Şarkı, dünya single listelerinde de kısa sürede büyük çıkış yakaladı. İngiltere, Avustralya, Kanada ve Almanya başta olmak üzere 21 ülkenin single satışlar listesine tepeden giriş yapan “I Don’t Care” , ABD’de listeye iki numaradan girerek şaşkınlık yaratsa da emsali az görünür bir global başarıya imza attı.
 
Şarkının çıkışından kısa bir süre sonra, Ed Sheeran yeni albüm müjdesini de verdi. Haziran ayında dünya turnesi başlayacak olan albümün adı “No. 6 Collaborations Project” olarak duyuruldu. Bundan önceki ilk beş Collaborations Project kayıtları birkaç şarkılık EP’ler olarak yayımlanmıştı; ancak bu defa Sheeran bir albüm dolusu şarkıyla karşımıza çıkacak. Albümde toplam 15 şarkı olacak ve şarkıların tamamında Ed Sheeran’a en az bir ünlü konuk solist eşlik edecek. Hatta bazı şarkılarda iki konuk birden olacak.

Albümdeki konuklar şimdilik sır gibi saklanırken biz birkaç tanesini daha sizlerle paylaşmakta sakınca görmüyoruz. “Cross Me” adlı şarkıda Sheeran’a Chance the Rapper ve PnB Rock eşlik edecekler. “Remember the Name” adlı şarkıda Sheeran’a efsane bir isim; PJ Harvey eşlik edecek. Son dönemin ilgi çeken seslerinden Jade Bird ise “I Don’t Want Your Money” adlı şarkıda Sheeran’a konuk olacak. Geri kalan şarkılar ve konuk isimler konusunda biz de sizler kadar meraktayız. No. 6 Collaborations Project, 12 Temmuz’dan itibaren piyasada olacak. Ed Sheeran’ın hit şarkılarla damga vuracağı yaz aylarına hazır mısınız?