Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
RÖPORTAJ
06.07.2020

Can Göngör ile yeni albümü Sular Dar'ı konuştuk

2015 tarihli “Silik Düşler” albümüyle hatırı sayılır bir dinleyici kitlesine ulaşan Can Güngör, uzun bir aranın ardından ikinci stüdyo albümü “Sular Dar” ile müzikseverlerin karşısına çıktı.

Hayranların “Sular Dar” albümü için beş yıl beklemek zorunda kaldı. İlk tepkiler nasıl?
İlk albümüm geçen 5 yılda belirli bir dinleyici kitlesi tarafından çok sevildi ve benimsendi. Sonrasında yayınlanan “Yalnız Ölmek” de keza öyle. Bu acayip mutluluk verici bir şey ama bir taraftan da şu anki ben olarak istediğim ve evrilmeye çalıştığım bir müzikal macera var. Eski yaptığım şeylerin hayaletiyle sonsuza kadar üretim yapmak istemem. Bu albümde kendi müzikal ve şiirsel alanımı alabildiğine genişletmek istedim. Hem çok şarkı, hem de çok macera var. Sevdiğim ve hayranı olduğum birçok müzisyen dostumdan harika tebrikler aldım. Albüm çıkar çıkmaz çok güzel ve derinlemesine incelemeler yapan müzik yazarları oldu. 15 şarkılık bir albümün sindirilmesi zaman alacaktır ama şimdilik gidişatın çok iyi olduğunu söyleyebilirim.

Nisan 2018’de yayınladığın “Teselli”, aslında yeni albümünü müjdeleyen ilk şarkı olmuştu. Ardından da farklı teklilerle ateşi hep harlı tuttun. Böyle yapmanda özel bir sebep var mıydı?
Amacım dinleyiciyle bağı sıcak tutmak ve yeni müziklerimi paylaşmaktı. Bir taraftan da albümün haddinden fazla uzayacağını anladığımda, birkaç şarkıyı dört duvar stüdyodan çıkarmanın bana iyi geleceğini düşündüm. Albümünde toplam 15 şarkı var ve şarkı sayısı normal bir albümün oldukça üstünde. Fazla şarkıları başka bir albümde değerlendirmeyi düşünmedin mi? Bu şarkıların çoğu 20 küsur şarkılık bir havuzdan seçildi. Albüm sürecinde yeni şarkılar da yazdım ve zaman geçtikçe onları da dahil etmek istedim. Şarkı tasarrufu yapmak hiç aklımdan geçmedi. Albümün bütünlüğü daha önemli oldu benim için. Son beş yıldır hayatımda olup biten şeyleri, müzikal arayışlarımı, çağrışımlarımı; olduklarımı ve olamadıklarımı ancak bu kadar şarkının kapsayabileceğini düşündüm.
 Albümde söz, beste, düzenleme ve prodüktörlük sana ait. Hatta neredeyse enstrümanların tamamını da kendin çalmışsın. Nasıl bir süreçti, anlatabilir misin?
Oldukça zorlu olduğunu ve epey düzensiz bir süreç olduğunu söyleyebilirim. Birçok enstrümanı kendi istediğim müziği yaratabileceğim kadar çalmaya ve tek başına bir grupmuşçasına prodüksiyon yapmaya epeydir alışkınım. Aslında zorluk orada değildi ama çoğunlukla tek tabanca olarak sağlıklı ve sürdürülebilir kararlar almak zordu. Motivasyon ve inancımı sürekli diri tutma kısmı kolay değildi. Zaman zaman boyumdan büyük bir işe kalkıştığımı düşündüm ve umutsuzluğa düştüm. Bittiği zaman da bittiğinin farkına varamayacak kadar bu uğraşların içine gömülmüştüm.

Albümün çıkış şarkısı olan Sesini Ver’e çektiğin klip de oldukça beğenildi. Klibin ortaya çıkış fikrini anlatır mısın?
“Sesini Ver” için bambaşka bir klip düşünüyordum aslında, animasyon hiç aklımda bile yoktu. Hatta içime sinen güzel bir fikir çıkmadığı için klip işinden vazgeçmiştim o sıralarda. Plak firmam beni Zeynep Aslanoba’yla tanıştırdı ve yaptığı işleri izleyince çok sevdim. Hemen bir şeyler hayal etmeye başladım. Şarkıda bahsedilen kavuşma arzusunu hayvanlar üzerinden anlatalım istedim. Farklı cinslerden hayvanlar ormanda karşılaşıp, olmadık aşklara düşsünler ve dans ederek bunu kutlasınlar. Yasaksız, kalıpsız ve insana dair olanın da üstünde bir aşk güzellemesi yapalım istedim. Zeynep, bu fikri çok sevdi ve hemen işe koyuldu. Aklımın ermediği bir hızda karakterleri oluşturdu ve çekimlere başladı. Yaklaşık 15 günde bütün işi bitirmişti. Sonuçtan çok memnunum, dinleyenler tarafından sevilmesi de ayrıca mutlu ediyor tabi ki.
 Bundan sonrası için planların neler?
Konserleri çok özledim. Stüdyo insanıyım, bunu demek beni şaşırtıyor ama gerçekten çok özledim. Üç yıldır tam kadro konser yapmadık. Yeni albümden sonra güzel bir ivmeyle sahalara dönerim diye düşünüyordum ama malum sebeplerden bütün dünyanın akışı değişti zaten. Aranjör/prodüktör olarak yapmak istediğim işler de var, biraz onlara ağırlık vereceğim. Albümün yükünü attığım mütevazı bir tatil yapmak istiyorum. Bir sonraki üretimim ne ve nasıl şekilde olacak diye de yavaştan kafamda yer açmaya başladım. Ve tabi birkaç video klip daha yapmam gerekiyor. Onlar için de kafamda tilkiler dolanmaya başladı bile.