Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
RÖPORTAJ
30.06.2020

Deniz Taşar, yeni şarkısı The Unfold'u Postkolik'e anlattı

Deniz Taşar, sene sonunda çıkarmayı düşündüğü ikinci albümünün ikinci teklisi olan 'Uzaktan'ı geçtiğimiz aylarda yayınlamıştı. Caz müziğin sevilen ismi, şimdi de Netflix'in ilk Türk filmi olan 'Yarına Tek Bilet' için yazdığı ‘The Unfold’ şarkıyla gündemde.

The Unfold’un hikayesini anlatır mısın?
The Unfold, bir çözülmeyi, açığa çıkmayı ve gerçekler pahasına dağılmayı anlatan bir parça. İlhamını Ozan Açıktan’ın 19 Haziran’da Netflix’te yayına giren yeni filmi Yarına Tek Bilet’ten alıyor ve filmin kahramanları Ali ve Leyla’nın hikayelerinin kırılma noktasında kulağımıza çalınıyor. Onlarla birlikte bize de geçmişi, hayatı ve aşkı sorgulatıyor. Tek başına da ayakta duran ama aslen; filmin bana göre en çarpıcı sahnelerinden olan o saniyelere eşlik etmek, karakterlerin içinde kopan ve o an kelimelere dökülemeyen fırtınayı anlatabilmek için yazıldı.

Şarkı ile filmin yolu nasıl kesişti?
Parçayı birlikte yazdığım Sertaç Özgümüş’ten gelen bir telefonla kesişti yollar. Film neredeyse bitmiş ve müzikleri tamamlanıyormuş ki bu sahne için müzikal bir arayış başlamış. Filmi izledikten sonra hikayeden aldığımız ilhamla parçayı çok kısa sürede yazdık ve kaydettik. Sertaç’ın uzmanlık alanı diyebileceğim bölgedeydik ve harika bir işten besleniyorduk, dolayısıyla süreç oldukça rahat ve keyifliydi. Sözler ve melodi adeta kendi kendilerini yazdılar. Senaryonun ve filmdeki diyalogların satır aralarını, Metin ve Dilan’ın samimi ve filtresiz oyunculuklarındaki duyguyu ben de sözlerime ve sesime taşımaya gayret ettim. Sertaç, gerisini her zamanki gibi ustalıkla halletti ve parçamız doğdu.
 Bundan sonra bu tip projelerde seni daha fazla görecek miyiz?
Buna keşke net bir cevap verebilsem! Sadece bu fikre çok açık olduğumu söyleyip buradan tüm yönetmenlere açık çağrıda bulunabilirim. :) Kendi adınıza üretmek harika bir şey, fakat işbirlikleri de bir o kadar tatmin edici ve şaşırtıcı deneyimler olabiliyorlar. Gerek “Songs From A Breeze” projesindeki ortaklık, gerek reklam müziği işlerindeki markaya yönelik çalışma biçimi, Bedük gibi alanımın dışında ve hayran olduğum bir sanatçıyla müzik yapmak veya Anıl Şallıel gibi caz müzisyenlerinin projelerinde yazar ve icracı olarak yer almak olsun, hepsinin bir başka Deniz’i ortaya koyduğunu ve beni çok geliştirdiğini, bu çeşitlilik ve zenginliğin müziğimi olgunlaştırıp daha maceracı kıldığını gözlemliyor, çok heyecanlanıyorum. Film, benim için yepyeni bir dünya oldu. Bir çocukluk hayalimdi ve gerçekleşti. Devamının gelmesini sabırsızlıkla bekliyorum.

Yeni albüm çalışmaları nasıl gidiyor?
Karantinayla biraz aksamış da olsa geç olsun, güç olmasın diyoruz ve yazın kayıtları tamamlayıp sene bitmeden albümü yayınlamayı planlıyoruz. Geçen sene “Onu Ona Ona Onu” isimli bir parça, geçtiğimiz aylarda da yine albümden “Uzaktan” adlı şarkımızı yayınlamıştık. Bir sonraki adım hikayenin tamamı olsun istiyorum. Gelecek albüm çok güzel gelecek.
 Ülkemizde caz müziğe olan bir artış söz konusu. Bu konudaki düşüncelerini merak ediyoruz.
Bu böyle ise ne mutlu! Fakat ben caz müziğe mi ilgi artıyor yoksa müzikleri daha çok caz diye mi nitelendirmeye başladık pek emin olamıyorum. Her halükarda bir şeyler değişiyor ve alternatif müzik, türlerden bağımsız olarak kendine toplumda daha çok yer ediniyor ve bu da beni hayli umutlandırıyor. Dinleyicilerin, yerli müzisyenleri, dinleyerek, paylaşarak, - başladığımızda - canlı canlı izleyerek bu ilgilerini, desteklerini göstermeleri çok mühim. Sizle varız, sizle büyüyor güzelleşiyoruz. Bu zor zamanları da sayenizde atlatacağız diye umuyorum.

Bundan sonrası için planların neler?
Şu an en büyük meşgalem tabii ki üzerinde çalıştığımız albüm. Cazdan güç alıp kıyıdan epey uzaklaşarak farklı sularda yüzdüğüm, harika kadrolu bir iş geliyor. O tamamlanır tamamlanmaz girişeceğim işlerin planlarını kafamda yapmaya başladım bile, bu sefer arayı çok açmamak niyetindeyim! Arada da müzisyen arkadaşlarımın projelerinde bambaşka hallerime rastlayabilirsiniz. Kulaklar, gözler açık olsun. Bir de seramiğim var. TAŞAR adı altında önümüzdeki sene yeni bir sergi ve taptaze koleksiyonlar planlıyorum, ilgilenenler o taraflara da göz atabilir.