Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
RÖPORTAJ
05.05.2017

Pentagram, Postkolik’e konuştu!

Türkiye’nin en köklü gruplarından Pentagram, 30. yılını akustik bir albümle kutluyor. Heavy metal efsanemiz ile özel röportajın tam sırası!

Selamlar; öncelikle yeni albümünüz için tebrikler. Bize akustik albüm fikrinin nasıl ortaya çıktığını anlatır mısınız?
Bu fikir ilk kez 2008'de gelen akustik konser teklifleri üzerine gündeme geldi. O zaman üstünde durmadık. Bir yıl kadar sonra, eski Pentagram gitaristlerinden İhsan Şen arayıp, akustik bir repertuvar yapabilirsek bizi Ankara'da işletmekte olduğu kulübe davet etmek istediğini söyledi. İlk akustik denemeler bu vesileyle oldu.

Kariyerinizin 30. yılında akustik albüm çıkarmış olmak nasıl bir anlam ifade ediyor sizin için?
Albüm nostaljik oldu. Dinlerken hayat kulaklarımızın içinden bir makara bant gibi akıyor...

Bir dönem Pentagram kadrosunda yer almış eski üyeleri bu proje dâhilinde yeniden ekibe çağırma fikri nasıl ortaya çıktı?
Hakan'ın Balmumcu'daki ofisinde bir stüdyomuz vardı. Akustik kayıtlara iki yıl önce orada başladık. Ogün, Murat ve Demir'le zaten irtibat hâlindeydik ve beraber bir şeyler yapmak istiyorduk. Bu albüm yayın tarihi itibariyle de tam isabet oldu. Konuyu açınca onlar da sıcak baktılar ve işin her aşamasına çok özen gösterdiler. Albümde yer alan diğer müzisyenler Ozan Tügen, Cihan Barış, Deniz Doğançay, Özer Arkun, Cengiz Ercümer, Melisa Uzunarslan, Kerem Özyeğen, Şebnem Ferah ve İskender Paydaş. Bu isimler sayesinde özel bir yapım oldu.Şarkı seçimine nasıl karar verdiniz? Deneyip de verim alamadığınız şarkılar oldu mu?
Çoğu grupta şarkılar akustik gitar yahut piyano gibi bir enstüman eşliğinde yazılıp sonrasında orkestrasyon yapılıyor. Bu durumda akustik versiyon, bestenin orijinal hâline daha yakın duyuluyor. Bizde parçalar doğuştan cayır cayır. Sadece 'Sonsuz' akustik gitarla yazıldı, o hâliyle de yayımlanmıştı. Bu yüzden diğer şarkıları tek tek deneyip bakmak gerekti.

Bu albümün bir devamı gelecek mi? Zira akustik düzenlemesi merak edilen daha pek çok Pentagram şarkısı var.
Konserler 15, 16 şarkıyla başlayıp, zamanla yenileri eklenir diye planladık. Önümüzdeki aylarda, albümde olmayan bazı parçaların konser videoları olabilir.

Albüm, Sonsuz’un özel videosuyla taçlandırıldı. Neden o şarkı seçildi klip için?
Video klip, üç vokalin bir arada olduğu parçalardan biriyle olmalı diye baktık. Sonsuz'un albümdeki diğer parçalardan bir farkı var. Düzenlemesinde 1997'den beri farklı dönemlerde yapılmış kayıtlar yer alıyor. Finaldeki solo parçanın ilk demosundan mesela. Bu hâliyle bize zamanda yolculuk hissi veriyor. Yönetmenin Ömer Faruk Sorak olması da, aramızda eski bir anıya istinaden yirmi yıldır belliydi.

Rock ve metal tarihinde önemli akustik albümler vardır. Sizin favorileriniz hangileri?
Akla ilk gelenlerden; Al Di Meola - One Night in San Francisco, Tesla - Five Man Acoustical Jam, Queensryche - MTV Unplugged, Kiss - MTV Unplugged, Alice in Chains - MTV Unplugged, Tenecious D...

Konuşmak için henüz erken belki ama bir sonraki -elektrikli- albüm için bir zemin oluştu mu? O albümde de Ogün’lü, Murat’lı, Demir’li bir ekip görebilir miyiz yeniden?
Henüz akustik albüm ve konserler dışında plan yapılmadı.Geriye dönüp baktığınızda 30 yılı hangi kelimelerle özetlersiniz?
Geliyor geçiyor hayat, dönüyor durmuyor dünya.

Unutamadığınız konserleriniz hangileridir?
Öncelikle, ecnebi gruplar gibi hayatımız turnelerde geçmedi malesef. 30 yılın ortalaması ayda bir konseri geçmez. Bu yüzden her konser hatırlanıyor. 80'lerde Bursa'da yapılan festivaller; İzmir'de Fuar konserleri, Ooze Venue, Arena; Ankara'da Arı Sineması, Graffiti, A Bar, Saklıkent, Jolly Joker, Rockstation, Ankirock; ODTÜ, Boğaziçi, Mimar Sinan, İ.T.Ü, İ.Ü, Kadıköy Anadolu, Işık Lisesi gibi birçok okul konseri; İstanbul'da Moda Sineması, Ortaköy Kültür Merkezi, Pangaltı İnci Sineması, İ.S.M, Concert Hall, Andromeda, Rock House, Kemancı, Lütfi Kırdar, Ata Stüdyoları, Solar Beach, Balans, Garajistanbul, Kadıköy Sahne, Dorock XL, Kuruçeşme, KüçükÇiftlik Park, Life Park, Parkorman, Hazarfen, Bostancı ve Cemil Topuzlu konserleri; Adana, Mersin, İzmit, Denizli, Konya, Antalya, Çeşme, Bodrum, Foça, Zeytinli; Wacken başta olmak üzere Almanya, Danimarka, Yunanistan ve Kıbrıs konserleri; Judas, Metallica, Whitesnake, Manowar, Queensryche gibi birçok efsaneyle çalınan festivaller. Ayırmak zor. Bağcılar Düğün Salonu'ndan İnönü ve Ali Sami Yen'e kadar her mekânın ayrı hikâyeleri var...

30 yıllık bir grupsunuz ama Türkiye’de bu devamlılığı sizden başka hiçbir metal grubu yakalayamadı. Sizce neden olmadı?
Grup meseleleri her yerde zor. Rolling Stones için de zor, MFÖ için de. Metallica belgeselini herkes seyretmiştir. Farklı kültürlere ilgi duyanların azınlık olduğu ülkelerde daha zor. Biz şanslıydık. Ailelerden ve yakın çevremizden hep destek gördük.Pentagram’a saygı albümü yapılsa kadrosunda kimlerin olmasını istersiniz?
2006’da Studio Live’da böyle bir konser oldu. Hepimiz çok gururlandık. O geceye katılan herkese minnettarız. İnternette bizim şarkıların farklı yorumlarını dinliyoruz. Bazıları farklı ülkelerden oluyor. Liseler arası müzik yarışmalarında da Pentagram parçaları sıkça çalınıyor. Usta yahut amatör, her müzisyenin onayı değerli.

Siz kimin / hangi grubun saygı albümünde yer almak istersiniz?
2014’te Yavuz Çetin’in İlk adlı albümünden Dünya adlı ensrümantali yorumladık, henüz yayımlanmadı. Önümüzdeki yıl Moğollar saygı albümü için bir parça hazırlamak istiyoruz.