Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
RÖPORTAJ
06.07.2020

Rap müziğin yeni isimlerinden aia, ilk teklisi Bulamadım'ı anlattı

Rap müzik sahnesinin yeni isimlerinden aia, ilk teklisi “Bulamadım”ı Basemode Records etiketiyle yayınladı. İlk şarkısında Ezhel’in prodüktörü Bugy ile çalışan 28 yaşındaki müzisyen, sorularımızı yanıtladı.

Bize biraz kendinden bahseder misin? Müziğe nasıl başladın?
Dans ve müziğin asla birbirinden ayrılmadığı bir hayatım oldu diyebilirim. Kapsamlı bir müzik bilgisi vardır babamın. Sonsuz bir kaynak olan müzik arşivi sayesinde, çoğu müzik türünü dinleyerek ve söyleyerek büyüdüm. Aynı zamanda küçük yaştan itibaren müzik ve dans yarışmalarına katıldım. Bale, modern dans, street jazz ve new style / hip hop gibi alanlarda dans eğitimi aldım ve hala da almaya devam ediyorum. Üniversitede mimarlık ve tasarım fakültesinde okurken ve yüksek lisans yapıp, iş hayatında yoğun tempoda çalışırken bile eş zamanlı olarak klasik şan eğitimi alıyordum. Dünyaca tanınan bir opera sanatçımızla senelerdir çalışıyor olmak büyük bir şans ve ayrıcalık oldu benim için. Onun ellerinde büyüdüğüm için çok mutluyum.

İlk teklin “Bulamadım” için neler söylemek istersin?
Şarkıda kendimle konuşuyorum ve çözümü ararken kendi iç sesimi dinlemem yönünde kendimi uyarıyorum. Bazen çözümü çok yanlış yerlerde aramaya çabalayıp, hayat akıp giderken zaman kaybedebiliyoruz. Arada bir dışarıya da laf gidiyor şarkımda ama genel olarak çözümü ararken, konu ne olursa olsun, çözümü içimde, sezgilerime, iç sesimde ve kendimde bulabileceğimi söylüyorum kendime. İç sesiniz sizi asla yanlış yönlendirmez ve her zaman sizi içten içe uyarır :) Her şey enerji benim için. Hayatınızdaki herhangi bir konuya bağlayabilirsiniz bu temayı. Dolayısıyla şarkıyı isteyen istediği gibi dinleyip, istediği yere çeksin istiyorum.
 Ezhel’in prodüktörü Bugy ile çalıştın, nasıl bir süreçti?
Bugy ile çalışmak bana farklı konularda farklı bakış açıları kazandırdı. Kendisini ve yaptığı işleri senelerdir yakınen takip ediyordum ve ekibiyle birlikte yaptığı işler bana her zaman büyük ilham kaynağı oldu. Tüm bunlar Türkiye’de istediğim müzik türünü icra edebilmek için de büyük bir motivasyon kaynağı olmanın yanında, büyük bir itici güç oldu diyebilirim. Kendisine ve ekibine büyük bir saygı duyuyorum. Birlikte çalışma fırsatını yakaladığım için de çok şanslı olduğumu düşünüyorum.

Şarkının klibinden bahseder misin?
Klip fikri ve senaryosu bana ait. Daha şarkıyı yazarken, fikir aklımda oluşmaya başlamıştı zaten. Tasarımcı olmamın bana katmış olduğu bir avantaj diyebiliriz. Dans ekibimin başındaki isim olan Doğukan Gençer ile birlikte dans içeren bölümlerini ve koreografilerini kurguladık. Klip rengini yapan isim, Beyonce gibi idolüm olan sanatçıların da kliplerinin rengini yapan bir renk uzmanı olan Mustafa Tapik. Bu isimler olmasaydı, bu iş bu şekilde tamamlanamazdı bence. Güzel bir iş çıktığını düşünüyoruz ekibimle birlikte. Çektiğimiz klip, aynı zamanda bir dans klibi. Dansçı olduğum için insanların bu yönümü de görmelerini istedim. Benden her zaman dansı ve müziği beraber göreceğinizi söyleyebilirim.
 Erkek egemen bir müzik türünde bir kadın olarak ne gibi zorluklar yaşıyorsun?
Erkek egemen olan bu müzik türünde bir kadın olarak bu müziği icra edenlere karşı dinleyici biraz daha fazla önyargılı yaklaşabiliyor. Ancak ben bunun kalıcı bir engel olduğunu düşünmüyorum. Erkeklerin kadınlara verdiği desteğin artmaya başladığı dikkatimi çekiyor ama ne olursa olsun, kadınların zaman içinde yapmaya devam ettikleri kaliteli işlerle, tüm engelleri aşacaklarından ve hiçbir engel tanımayacaklarından eminim. Burada en önemli olan şeyin kadının kadına vereceği destek. Bazı kadın sanatçılarımızın henüz bunun farkında olmadıklarını görüyorum. Çok güçlü ve özel bir yaradılışımız var. Kadınlar bir olduktan sonra, hiçbir şey kadınlara engel değildir. Herkese yer var ve herkes özgürce dilediği sanatı oluşturabilir. İşin özü, iyi enerji!

Bundan sonrası için planların neler?
İlk single çalışmam şüphesiz ki önemli bir adımdı. İlerleyen zamanlarda gelecek olan şeylerin girizgahını yaptığımız güzel bir çalışma oldu. Bundan sonrasına, tüm birikimimin en güzel yanlarını sakladım. Bu süre zarfında sadece üretmeye devam edeceğim. Single da düşünüyorum, ep de, albüm de. Hepsinin zamanı var. Doğru zamanda doğru işleri paylaşmayı hedefliyorum sadece. Aynı zamanda dansçı olduğum için, benden dans ve müziğin harmanlandığı orijinal ve iddialı işler göreceğinizi söyleyebilirim.